Branżowym weteranom jest łatwiej
- W jaki sposób firma Quantum z ponad 40-letnim doświadczeniem w branży pamięci masowych może czerpać z niego korzyści?
Przede wszystkim bardzo dobrze rozumiemy potrzeby i priorytety klientów, a gdy te zmieniają się, łatwiej jest nam się dostosować. To zrozumienie przekłada się też na kształt portfolio, funkcjonalność produktów, gwarancję ich niezawodności itd. Zaczynaliśmy od dysków twardych, ale później skupiliśmy się na produkcji napędów taśmowych – najpierw byliśmy jednym z liderów rynku z technologiami DLT i SuperDLT, a następnie dołączyliśmy do konsorcjum tworzącego najpopularniejszy dziś standard LTO. Jesteśmy też firmą, która wymyśliła i opatentowała deduplikację zmiennoblokową już w 1999 r., a następnie stworzyliśmy pierwszy deduplikator w postaci maszyny wirtualnej. W międzyczasie tworzyliśmy też macierze dyskowe, w tym przeznaczone specjalnie do backupu i archiwizacji danych, także w postaci obiektowej. Przemyślane i systematycznie realizowane podejście do tworzenia portfolio zaowocowało tym, że obecnie jest jednym z najbogatszych na rynku w kwestii zabezpieczania danych.
- Nadal jednak skupiacie się na taśmach, mimo że „naturalną śmierć” tej technologii zapowiadano już wiele razy…
Ilość danych cyfrowych gromadzonych poza urządzeniami na taśmach magnetycznych jest obecnie porównywalna z ilością danych przechowywanych na dyskach z tym, że udział taśm systematycznie rośnie wbrew przepowiedniom naszych dyskowych konkurentów. Wszyscy najwięksi operatorzy usług chmurowych przechowują setki petbajtów, jeśli nie eksabajty danych na taśmach. Przyczyna jest bardzo prosta – oprócz tego, że jest to najtańszy nośnik do przechowywania dużych ilości danych, to gwarantuje ich największe bezpieczeństwo. Danym na taśmie, która nie jest umieszczona w napędzie, nic – oczywiście poza czynnikami fizycznymi – nie jest w stanie zagrozić. A nawet gdy taśma jest w użyciu, nie ma możliwości zaszyfrowania danych na niej ze względu na układ danych – tych się nie nadpisuje, jak na twardym dysku, ale dopisuje na końcu. Natomiast faktem jest, że czas dostępu do danych na taśmie może być niezadowalający, więc dlatego zawsze rekomendujemy wprowadzenie warstw w środowisku backupu, składających się zarówno z dysków, jak i taśm.
- Czy w przypadku rozwiązań taśmowych – oprócz rozwoju pojemności i zwiększenia prędkości zapisu – można jeszcze mówić o innowacjach?
Oczywiście, co parę lat rozbudowujemy nasze systemy taśmowe o innowacyjne funkcje. Ostatnio wprowadziliśmy w bibliotekach możliwość fizycznego zablokowania wyjęcia taśmy ze slotu – odblokować ją może tylko operator. To dodatkowa warstwa ochrony przed usunięciem danych, alternatywna dla taśm jednorazowego zapisu WORM, których zastosowanie zwiększa koszt procesu backupu. W naszych bibliotekach można też zainstalować napęd EDLM, który nie służy do zapisywania czy odczytywania danych z taśmy, ale jest swego rodzaju „miernikiem” – służy do weryfikacji stopnia zużycia danego nośnika, który przecież nie jest hermetyczny i jest podatny na wilgotność, zapylenie, zmiany temperatury. To z kolei jest alternatywna metoda dla tworzenia kolejnych kopii tych samych danych, aby zagwarantować ich dostępność. Mamy grupę klientów, którzy korzystają z wielu bibliotek klasy midrange, zamiast jednej dużej klasy enterprise. Wolą takie rozwiązanie, bo gwarantuje krótszy czas dostępu do danych, jako że czas przebiegu robota jest w nich mniejszy. Specjalnie dla nich stworzyliśmy oprogramowanie do wirtualizacji bibliotek taśmowych, dzięki czemu oprogramowanie do backupu i archiwizacji zamiast wielu mniejszych „widzi” tylko jedną dużą bibliotekę. W niektórych bibliotekach wprowadziliśmy również możliwość szybkiej wymiany robota. Jest on zainstalowany w postaci modularnej – w urządzeniu są dwa roboty, gdy jeden się zepsuje, to drugi od razu przejmuje jego zadanie, a operator wyjmuje bez przerywania pracy uszkodzonego robota i wymienia na nowego. Dzięki temu Quantum może zaproponować klientowi rozwiązanie skrojone pod jego potrzeby, z uwzględnieniem najważniejszych dla niego aspektów, jak bezpieczeństwo i dostępność danych, szeroko rozumiana ekonomia ich składowania czy wydajność.
Marcin Kabaj – Regional Sales Manager w firmie Quantum
#HowToBackup