#HowToBackup – Hubert Sobczak (ExaGrid)

W backupie najważniejsza jest skalowalność

  • ExaGrid jako swój główny wyróżnik konkurencyjny wskazuje skalowalność oferowanych rozwiązań do backupu. Dlatego ta kwestia jest tak ważna?

Z naszego doświadczenia, które zbieramy podczas wdrażania rozwiązań u klientów, wynika, że w przedsiębiorstwach z praktycznie każdej branży znacznie rośnie ilość przetwarzanych danych. Nierzadko bywa, że te wzrosty zdecydowanie wykraczają poza szacunki działów IT. Zdarza się, że prowadzone w firmach inicjatywy biznesowe powodują skokowy i zupełnie nieprzewidywalny przyrost ilości przetwarzanych danych. Dlatego zapewnienie sobie skalowalności środowiska backupowego jest koniecznością, aby uniknąć ryzyka kosztownej wymiany całej infrastruktury zabezpieczającej dane.

  • W jaki sposób zatem ExaGrid zapewnia tę skalowalność?

Specjalizujemy się w macierzach dyskowych do przechowywania kopii backupowych, wyposażonych w zaawansowany mechanizm deduplikacji. Mamy w ofercie kilka modeli o różnych pojemnościach. Ich najważniejszą cechą jest wykorzystanie architektury scale-out – poszczególne urządzenia można łączyć ze sobą i budować środowisko backupu w sposób modularny jak z klocków. W ten sposób zwiększana jest zarówno pojemność repozytorium na kopie, jak również wydajność środowiska. Łączna natywna pojemność może przekraczać nawet 5 petabajtów, a więc zaspokoi potrzeby praktycznie wszystkich polskich przedsiębiorstw. Dzięki takiemu podejściu firma nie musi kupować „na wyrost” – może komfortowo dodawać kolejne moduły wraz ze swoim organicznym wzrostem lub rozpoczęciem kolejnych inicjatyw biznesowych.

  • Przy tworzeniu środowiska backupowego rekomendowana jest zasada 3-2-1, która między innymi uwzględnia konieczność wykonywania kopii na różnego rodzaju nośniki. Jak ten wymóg realizowany jest w Waszym przypadku?

Zapewniamy możliwość replikowania zabezpieczonych danych do repozytorium chmurowego. Obecnie wspieramy środowisko AWS, a wkrótce także Microsoft Azure. Nasze urządzenia bez problemu współpracują także z oprogramowaniem backupowym dowolnego dostawcy – w tej kwestii nie mamy faworyta, oferta rynkowa jest bardzo bogata, jest duży wybór i każdy klient może wybrać najbardziej odpowiadające mu narzędzie. Aby wypełnić założenia strategii 3-2-1 za pomocą tego oprogramowania możliwe jest też wykonywanie kopii na taśmy – mają one swoje wady, chociaż faktem jest, że w pewnych konkretnych sytuacjach znajdują swoje zastosowanie.

Hubert Sobczak – Territory Sales Manager w firmie ExaGrid
#HowToBackup