Quantum ma w ofercie rodzinę urządzeń DXi zapewniających wysokowydajne środowisko pamięci masowej do ochrony danych i odzyskiwania ich po awarii. Są wyposażone w unikalne mechanizmy redukcji ilości zabezpieczanych danych, co pozwala zwiększyć ogólną wydajność tworzenia ich kopii, a jednocześnie zminimalizować powierzchnię zajmowaną przez nie w centrum danych.
Szczególnie wartym zwrócenia uwagi jest mechanizm deduplikacji o zmiennej długości bloku, dzięki której zmniejszone jest zapotrzebowanie na przestrzeń dyskową i przepustowość sieci. Automatycznie też do tworzenia wydajnej kopii zapasowej nie potrzeba już tak długiego okna backupowego, jak wcześniej.
Urządzenia DXi mogą być wykorzystywane zarówno w małych środowiskach biurowych, jak i w dużych korporacyjnych centrach danych. Jeżeli firma dysponuje własnymi zasobami dyskowymi, to może skorzystać z rozwiązania Quantum dostępnego w postaci maszyny wirtualnej, co eliminuje potrzebę inwestowania w kosztowny sprzęt i zapewniając elastyczność w kwestii skalowalności.
Quantum gwarantuje też, że jego rozwiązania mogą być zintegrowane z największą w branży liczbą aplikacji do backupu i archiwizacji danych.
Urządzenia Quantum DXi zostały zaprojektowane tak, aby rozwiązywać zarówno najczęściej występujące, jak i najbardziej nietypowe problemy użytkowników. Oto najciekawsze.
- Większość naszej infrastruktury jest obecnie zwirtualizowana. Mamy kilkaset wirtualnych maszyn i ich liczba cały czas rośnie. Ale jednym z naszych najważniejszych wyzwań jest tworzenie ich kopii zapasowych oraz szybkie przywracanie w przypadku niedostępności. Co Quantum może zaoferować w tym zakresie?
Quantum ma kilkadziesiąt lat doświadczenia w przechowywaniu i zabezpieczaniu danych. Rozwiązania tego producenta są bardzo niezawodne i świetnie współpracują ze wszystkimi kluczowymi pakietami oprogramowania do backupu i archiwizacji. Dzięki temu Quantum gwarantuje profesjonalną ochronę wirtualnych maszyn, korzystając z własnych mechanizmów, jak też zapewnianych przez firmy trzecie. Korzystający z tych rozwiązań klienci deklarują, że czas przywracania maszyn wirtualnych do pracy po awarii skrócił się z dwóch godzin do kilku minut, co wpłynęło na zmniejszenie ogólnych kosztów obsługi środowiska IT i wpłynęło na wydajność pracy całej firmy. Problemem nie jest też rozbudowanie pojemności repozytorium backupu – wystarczy dokupić pojemniejsze nośniki (maksymalna pojemność jednego dysku to aż 12 TB) i odpowiedni klucz licencyjny.
- Ilość przetwarzanych przez nas danych nieustannie rośnie, będziemy więc zainteresowani skorzystaniem z mechanizmu deduplikacji. Co w tym kontekście może zaproponować Quantum?
Urządzenia Quantum DXi znane są z bardzo rozbudowanych i wydajnych mechanizmów deduplikacji danych, które sprawdzają się przede wszystkim w środowiskach korporacyjnych. Proces ten z reguły wpływa na wydajność macierzy odpowiedzialnej za przechowywanie danych, więc inżynierowie firmy Quantum zdecydowali o umieszczeniu w ich urządzeniu warstwy z dyskami SSD, które umożliwiły backup danych z włączoną deduplikacją z unikalną w branży prędkością 36 TB/godz. Dzięki zastosowaniu dysków twardych o ultrawysokiej gęstości zapisu (12 TB) zmniejszone zostało zapotrzebowanie na przestrzeń w szafach informatycznych w centrum danych.
- W jaki sposób gwarantowane jest bezpieczeństwo danych w urządzeniach Quantum?
Quantum podchodzi wielowątkowo do spraw związanych z bezpieczeństwem. Oczywiście dane na dyskach chronione są mechanizmami RAID, a dostęp do nich mogą uzyskać tylko uprawnieni użytkownicy. Jako standardowe funkcje dostępne są szyfrowanie, replikacja danych oraz nadmiarowość krytycznych komponentów. Ale Quantum zadbał także o ciągłość pracy urządzeń DXi. Zapewniono ich łączność z usługą Quantum Cloud-Based Analytics (CBA) – narzędziem, które proaktywnie wysyła statystyki systemowe i dane logowania do centralnego chmurowego portalu, zapewniając administratorom wszechstronny wgląd w ich środowiska kopii zapasowych oraz zdalne monitorowanie ich stanu systemu. Kolejnym wyróżnikiem jest trwałość rozwiązań Quantum – wielu użytkowników inwestuje w nowe systemy, ponieważ potrzebuje większej pojemności i wydajności, ale nie wycofuje z eksploatacji starszych urządzeń i nadal korzysta z nich do backupu danych z drugorzędnych systemów lub stacji roboczych użytkowników.
- Testowaliśmy różne systemy do backupu, ale wiele z nich pracowało bardzo wolno. Jakie osiągnięcia w tym zakresie ma Quantum?
Szybkość pracy to jeden z priorytetów Quantuma. Inżynierowie producenta dbają, aby zoptymalizowany pod tym kątem został każdy element procesu zabezpieczania danych. Dlatego urządzenia DXi wyposażone są w bardzo wydajne kontrolery, szybkie dyski SSD i HDD, interfejsy sieciowe, a także zostały zoptymalizowane pod kątem pracy z bardzo dużą liczbą dostępnych na rynku aplikacji. Dzięki temu bardzo szybko odbywa się proces zarówno zabezpieczania danych, weryfikowania poprawności wykonanej kopii, jak też ewentualnego odzyskiwania. Klienci mogą więc mieć zapewnioną pełną ochronę w trakcie bardzo krótkich okien backupowych, ale też wielu z nich prowadzi ciągły backup danych ze środowiska produkcyjnego, którego pracy nie ma możliwości wstrzymania.