Qualstar to producent profesjonalnych taśmowych rozwiązań do backupu i archiwizacji, które pomagają sprostać wyzwaniom związanym z przechowywaniem danych. Zapewniają one bardzo wysoką wydajność i zgodność z otwartymi standardami. W skład oferty producenta wchodzą napędy taśmowe LTO-9, biblioteki taśmowe o małych i średnich rozmiarach, jak też duże repozytoria zapewniające zapis setek petabajtów danych na dziesiątkach tysięcy taśm.
Rozwiązania te odpowiadają na współczesne potrzeby biznesowe przedsiębiorstw – ułatwiają im zabezpieczenie wykładniczo rosnącej ilości danych w nowoczesnych środowiskach, takich jak big data, cloud computing, Internet Rzeczy (IoT), cyfrowy monitoring wideo i innych. Jeśli istnieje taki wymóg prawny lub wynikający z przyjętej przez firmę strategii zarządzania danymi, istnieje możliwość wykorzystania funkcji zapisu na taśmie z aktywną blokadą usunięcia lub modyfikacji danych (WORM – Write Once, Read Many). Dane na taśmach LTO zapisywane są w systemie LTFS (Linear Tape File System), który zapewnia szybki dostęp do plików na taśmach, a także kompatybilność z napędami innych producentów.
Rozwiązania Qualstar zostały zaprojektowane tak, aby rozwiązywać zarówno najczęściej występujące, jak i najbardziej nietypowe problemy użytkowników. Oto najciekawsze:
- W naszej firmie nieustannie rośnie ilość danych, które powinniśmy poddawać backupowi oraz długotrwałej archiwizacji w celu zapewnienia zgodności z obowiązującymi nas przepisami. Szukamy jak najbardziej pojemnych nośników danych, ale też chcemy uniknąć sytuacji, w której utracimy dostęp do archiwum w wyniku zastosowania przestarzałej technologii.
Napędy Qualstar LTO-9 umożliwiają uniknięcie każdego z tych problemów. Standard LTO ma już ponad 20 lat, a przez ten czas był nieustannie rozwijany i rozbudowywany, zgodnie z oczekiwaniami użytkowników. Każda nowa generacja taśm zapewnia większą pojemność – obecnie 45 TB na nośnik (z uwzględnieniem kompresji o współczynniku 2,5:1), o 50 proc. więcej niż w przypadku LTO-8. Co więcej, nowsze generacje napędów są kompatybilne z dwiema poprzednimi – z jedną dla zapisu i odczytu, a z dwiema wstecz dla odczytu. Daje to łatwy dostęp do danych zapisanych w konkretnej technologii nawet przez dekadę od jej ogłoszenia. Zapowiedziane zostały też bardzo ambitne plany rozwoju technologii LTO – na jednej taśmie LTO-12 będzie możliwe zapisanie aż 360 TB (z kompresją).
- Jesteśmy oddziałem amerykańskiej firmy i w zakresie zarządzania danymi obowiązuje nas tamtejsze prawo. Musimy między innymi zagwarantować szybki dostęp do archiwalnych danych przez kilkadziesiąt lat. Jak najłatwiej stworzyć jest elastyczny system migracji danych?
Firmy potrzebujące bardziej długotrwałej archiwizacji, mogą skorzystać z bibliotek taśmowych Qualstar, w których dane z nośników starszej generacji mogą być kopiowane na nowsze. Urządzenia te umożliwiają instalację dwóch lub więcej napędów. Warto pamiętać, że każdy napęd zapewnia możliwość odczytu danych z taśm dwie generacje wstecz. Dane zapisane obecnie na taśmie LTO-8 będą mogły być odczytane w przyszłości przez napęd LTO-10, a później – po kilku latach – skopiowane za jego pomocą na znajdujący się w tym samym urządzeniu napęd taśm LTO-12. Dzięki temu w jednej bibliotece może być obsługiwanych aż 5 generacji LTO, więc dostęp do danych zagwarantowany jest na około 20 lat.
- Korzystamy obecnie z backupu na dyski w macierzy dyskowej, ale chcemy odzyskać część przestrzeni na tych nośnikach. Jednocześnie backup dużej ilości danych na dyskach staje się coraz bardziej kosztowny ze względu na rosnące ceny energii elektrycznej. Czy backup na taśmie może być dla nas rozwiązaniem?
Jak najbardziej – taśmowy sposób zapisu przeszedł próbę czasu, technologia ta jest wykorzystywana przez ponad 70 lat. Przez ten czasookres nieustannie rośnie wydajność i pojemność nośników. W wielu przedsiębiorstwach sprawdziły się także biblioteki taśmowe zawierające (w zależności od modelu) od jednego do kilkudziesięciu napędów i od kilku do kilku tysięcy gniazd na taśmy. Wewnątrz zainstalowany jest również robot, który odpowiada za automatyczne pobieranie taśm i wkładanie ich do napędów. W bibliotekach można stosować różne generacje napędów, co stanowi zabezpieczenie inwestycji na przyszłość. Qualstar ma w swojej ofercie kilka modeli bibliotek taśmowych, pokrywających w całości potrzeby firm różnej wielkości – od małych do największych korporacji. Urządzenia te wyposażone są w interfejs zdalnego zarządzania, dzięki któremu administratorzy IT mogą nie odchodząc od biurka konfigurować proces backupu i archiwizacji, zarządzać nim i diagnozować ewentualne problemy.
- Jesteśmy dużą instytucją finansową. Szukamy rozwiązania, które pomoże nam w uporządkowaniu olbrzymiej ilości zgromadzonych danych, jak też zapewni proces ich backupu i archiwizacji na przyszłość.
Do tak dużych repozytoriów danych przeznaczony jest system Qualstar XLS. Jest to modularna biblioteka taśmowa o olbrzymiej skalowalności – od 435 do prawie 12 tys. taśm obsługiwanych przez maks. 127 napędów. W bibliotece XLS zastosowano roboty o zaawansowanej konstrukcji (architektura Compass), ujednolicony interfejs zarządzania X-Link oraz zapewniono pełną nadmiarowość komponentów wymienianych podczas pracy, co gwarantuje ciągłość pracy urządzenia. System XLS ma też wbudowane zabezpieczenie przed awarią zasilania dla robotów i napędów, niezależnie od zewnętrznych UPS-ów – w przypadku zaniku zasilania wbudowany zasilacz utrzymuje działanie systemu tak długo, aby uchronić przed uszkodzeniem wszystkie nośniki znajdujące się w transporcie. Przeprowadza również kontrolowane wyłączenie sterowników biblioteki, aby umożliwić bezproblemowe ponowne uruchomienie systemu po przywróceniu zasilania.