#HowToBackup – Konrad Tutak, Huawei

Wydajność backupu ma coraz większe znaczenie

  • Huawei do tej pory kojarzony był raczej z rozwiązaniami infrastruktury IT, skąd zatem pomysł na wprowadzenie do oferty systemu do backupu?

Na rynku nie było dotychczas systemu umożliwiającego bardzo szybkie wykonywanie backupu i odtwarzanie bardzo dużych ilości danych z wysoką wydajnością. Dlatego zdecydowaliśmy się stworzyć takie rozwiązanie. Urządzenie OceanProtect to repozytorium backupu, które – w przeciwieństwie do klasycznych macierzy z napędami talerzowymi – jest wyposażone wyłącznie w dyski SSD SAS naszej produkcji. Dodatkowo, jest wyposażone w bardzo zaawansowane mechanizmy deduplikacji zmiennym blokiem oraz adaptacyjnej kompresji, które pozwalają w znacznym stopniu zmniejszyć objętość zabezpieczanych danych.

  • Czy jednak zastosowanie dysków SSD nie powoduje, że koszt zabezpieczania danych znacznie wzrośnie?

Na tę kwestię należy spojrzeć z różnych stron. Przede wszystkim, gdy backupowane dane nie są dużej objętości, ale potrzeba wykonywać ich kopie i odzyskiwać w bardzo krótkim czasie ze względu na małe okno backupowe, to potrzebnych do tego będzie bardzo dużo dysków talerzowych, o łącznej objętości znacznie przekraczającej zapotrzebowanie klienta. Takie przewymiarowanie w oczywisty sposób wpływa na cenę. Tymczasem dzięki dyskom SSD można zapewnić klientowi przestrzeń o interesującej go pojemności, a jednocześnie zagwarantować bardzo satysfakcjonującą wydajność – wszystko za cenę zbliżoną do przewymiarowanego środowiska z talerzowymi twardymi dyskami. Ponadto mniej półek dyskowych to mniejszy pobór prądu, a sam nośnik danych jakim jest dysk SSD ma nawet do 70% mniejsze zapotrzebowanie na energię. W rozwiązaniu Huawei zagwarantowaliśmy także dodatkowe mechanizmy zapewniające bezpieczeństwo danych. Macierz wyposażona jest w dwa kontrolery RAID, oba pracują w trybie active-active, co powoduje, że awaria jednego z nich nie spowoduje przerwy w wykonywaniu backupu lub odtwarzaniu kopii, jak zdarza się przy architekturze active-passive. Wprowadziliśmy też mechanizmy dodatkowo zabezpieczające zgromadzone dane przed ryzykiem zaszyfrowania podczas ataku ransomware.

  • W jakich przypadkach zastosowanie tak wydajnego systemu backupu ma największy sens?

Jest to rozwiązanie dla większych firm, których procedury disaster recovery przewidują bardzo szybkie odtworzenie danych i przywrócenie środowiska do pracy po awarii. Zawsze zalecamy też przeprowadzenie testów, czy do pracy z tak szybkim deduplikatorem all-flash gotowe będą inne elementy środowiska IT klienta – infrastruktura sieciowa, serwery, w tym także serwer backupu. Najważniejsze pytanie dla każdego przedsiębiorstwa, to w jakim czasie i jaki wolumen danych musi być odtworzony po awarii. Przy sprecyzowaniu tych parametrów możemy dobrać odpowiednie elementy całego rozwiązania aby osiągnąć założony cel.

Konrad Tutak – IT Product Manager w Huawei
#HowToBackup