6 urodziny projektu All of Backup – wywiad z Mirkiem Chełmeckim

31 marca to Światowy Dzień Backupu. Jest to również święto naszego projektu All of Backup – tego dnia obchodzimy już 6 urodziny. 

Zapraszamy Was do przeczytania wywiadu z Mirkiem Chełmeckim, dyrektora działu Data Center & Cloud, który przeprowadziła Magdalena Jaśkowiec-Ropa – koordynator projektu All of Backup w Exclusive Networks Poland.

1. W projekcie All of Backup stawiamy głównie na edukację Partnerów i ich klientów w obszarze ochrony, bezpieczeństwa i backupu danych. 31 marca obchodzimy 6 urodziny projektu – jak zatem oceniasz skuteczność prowadzonych działań w tym obszarze?

Skuteczność najlepiej sprawdza się przez rezultaty. A w każdej podkategorii, jaka przyświeca projektowi All of Backup, wyglądają one bardzo pozytywnie. Pierwszy z nich to ilość nowych, realizowanych wspólnie z partnerami projektów w zakresie rozwiązań opartych o produkty producentów skupionych wokół All of Backup. W tym zakresie obserwujemy dużą aktywność partnerów, zarówno tych, którzy mają już dużą wiedzę i angażują się w zaawansowane projekty, jak i mniejszych integratorów, adresujących wymagania małych oraz średnich klientów końcowych.

Drugim kryterium jest ilość producentów biorących udział w przedsięwzięciu. I tutaj mamy zarówno tych, którzy zaczynali z nami działać kilka lat temu, jak również wciąż pojawiają się nowi. To potwierdza, że obserwują oni skuteczność docierania  z odpowiednimi informacjami do różnych rynków wertykalnych poprzez projekt All of Backup.

Trzecim kryterium jest zaangażowanie i chęć kreowania indywidualnych działań poszczególnych integratorów do swoich klientów końcowych. Mamy tutaj do czynienia z wyborem najbardziej precyzyjnej wiedzy, jaka potrzebna jest klientom, których najlepiej zna integrator. Zwiększająca się liczba dedykowanych spotkań potwierdza skuteczność tego typu spotkań.

Zatem – tak, All of Backup jest skutecznym przedsięwzięciem.

2. Czy popularyzacja wiedzy i stała edukacja w zakresie backupu jest nadal potrzebna?

Zdecydowanie tak. Pamiętam, jak kiedyś mówiono praktycznie o oprogramowaniu i taśmie, potem doszły dyski oraz urządzenia je wykorzystujące. Kolejno RTO i RPO określające, jakie mamy okna odtworzenia w wypadku awarii, następnie zabezpieczenia ciągłe CDP, czyli ciągle zmieniająca się technologia.

Równolegle różnego typu regulacje prawne, np. zabezpieczanie danych w bankowości, aspekt RODO, a obecnie miejsce przechowywania danych w rozproszonej chmurze.

Istotne jest też zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi – przykładowo „spędzający sen z powiek” ransomware. Z pewnością to nie ostatni rodzaj zagrożenia z zewnątrz, przed jakim będziemy musieli chronić nasze zasoby.

Dziś dane migrują od urządzeń mobilnych, przez systemy centralne do chmury albo nawet multichmury. Stąd obecnie aspekty technologiczny, prawny i ochrony przed zagrożeniami z zewnątrz będą stanowić konieczność spojrzenia na to złożone środowisko jako jedną całość. Nie do pominięcia jest też wymiar ekonomiczny i finansowy. Ilość danych rośnie tak szybko, że kosz ich przechowywania i zabezpieczenia należy brać pod uwagę przy każdym projekcie.

Dużo ciekawej, merytorycznej wiedzy w każdym zakresie przed nami na kolejnych spotkaniach organizowanych w ramach All of Backup.

3. Jakie korzyści czekają Partnerów, którzy współpracują z nami w ramach All of Backup?

Należy do nich wcześniej już poruszana wiedza, która poszerza horyzonty konieczności oraz sposobów zabezpieczania danych. To wiedza zarówno teoretyczna, jak i praktyczna.

Nie można pominąć budowania relacji z producentami, styczność z pomysłami implementacji dokonanych w innych krajach. Oczywiście, korzyści ze znajomości odpowiednich osób – sprzedawców czy inżynierów, do których w wypadku wątpliwości kierować można pytania – właściwi ludzie i szybka, konkretna odpowiedź to ogromna oszczędność czasu.

Wszystkie powyższe aspekty można przełożyć na parametry ekonomiczne tj. utrzymanie klientów, pozyskanie nowych, uczestnictwo w projektach o różnym stopniu skomplikowania, czyli finalny zysk.

Obok tego wymiar istnieje również kontekst wizerunkowy – specjalista w zakresie ochrony danych często staje się zaufanym partnerem dla klienta końcowego, również w innych zakresach technologicznych.

4. Na co stawiasz w  projekcie w nadchodzącym roku? Co teraz jest i będzie ważne dla naszych Partnerów oraz ich klientów w obszarze backupu?

Jest kilka tematów, które w tym roku z pewnością będą się przeplatać. Wymienię tutaj ciąg dalszy batalii przeciw ransomware, bezpieczeństwo rozwiązań chmurowych w różnych wersjach, a także coraz większe rozpowszechnienie kontenerów oraz ich bezpieczeństwo.

5. Czego życzysz All of Backup w dniu 6 urodzin? 😊

Z okazji urodzin chciałbym życzyć projektowi All of Backup, aby merytoryczni wujkowie i ciocie producentów zawsze chętnie dostarczali ciekawej tematyki i przedstawiali interesujące zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych, a także super kolegów i koleżanek, przyjaciół integratorów, którzy będą „wpadać” na kolejne spotkania, by miło spędzić czas, słuchając i dzieląc się ich spostrzeżeniami, problemami i sposobami, jak najlepiej wykorzystać wiedzę w praktyce.