#WeAreBackupExperts – Piotr Piasecki, System-IT

„Cyberprzestępczość jest obecnie głównym zagrożeniem, z jakim muszą zmagać się działy informatyczne w organizacjach. Żeby skutecznie bronić się przed przestępcami, należy spojrzeć na swoją infrastrukturę z poziomuwielu obszarów i przeanalizować różne scenariusze ataków.

Zabezpieczenie jednego sektora nie gwarantuje nam pełnego bezpieczeństwa jeżeli w innym obszarze nie będziemy mieli wdrożonych odpowiednich narzędzi. Warto sprawdzić, czy posiadany sprzęt ma aktualne oprogramowanie, jeżeli nie, to niezwłocznie należy dokonać aktualizacji.

Mocny nacisk należy również kłaść na szkolenie użytkowników, którzy mogą nieświadomie przyczynić się do ataku na organizację z wewnątrz. Przestępcy coraz częściej wykorzystują brak wiedzy pracowników i w ten sposób dokonują ataków.

Ważne jest również posiadanie zdefiniowanych polityk bezpieczeństwa, które będą określały, jak się zachować w przypadku ataku.

Walka z cyberatakami nie jest działaniem jednorazowym, ponieważ przestępcy cały czas zmieniają swoje techniki i starają się być coraz bardziej kreatywni w swoim działaniu, dlatego zawsze należy pamiętać o najważniejszej rzeczy, jaką jest backup.

Kiedy dołożymy wszelkich starań, żeby zabezpieczyć naszą sieć, a pomimo tego, ktoś włamie się do naszych zasobów, to musimy być pewni, że odzyskamy utracone dane.”

Piotr Piasecki – Doradca techniczno-handlowy w System-IT Sp. z o.o. Sp. K