Paweł Mączka w Backup Expert Days

Backup lokalny i backup chmurowy

A może hybryda obu tych rozwiązań? Oczywiście, każde z nich ma swoje mocniejsze i słabsze strony. Jednak bez względu na preferencje, kluczowa okazuje się już sama świadomośc firm, że przetrwanie na współczesnym rynku często zależy od umiejętnej adaptacji trendów – w tym trendów związanych z backupem. Nowoczesna ochrona danych to przecież większa dostępność zasobów, skalowalność i wzrost dynamiki pracy, nie wspominając nawet o bezpieczeństwie.

Możesz być przedsiębiorcą, który nadal przechowuje ważne dane biznesowe na serwerach plików lub innych urządzeniach. Ale może najwyższy czas poszukać innych rozwiązań, które umożliwią pracownikom łatwy dostęp danych i swobodniejszą, czyli bardziej efektywną pracę

Musimy pamiętać, że jeśli firma nie zapewni dostępu do danych z każdego miejsca, urządzenia i na żądanie, a przy tym nie zagwarantuje pełnego bezpieczeństwa, pracownicy wezmą sprawy w swoje ręce. W takim przypadku firma całkowicie traci kontrolę nad tym, co dzieje się z jej danymi. Usługi takie jak Dropbox, Dysk Google i iCloud, ułatwiają pracownikom współdzielenie czy przechowywanie danych, również firmowych, ale co z ich kontrolą?

Same usługi mogą być bezpieczne, ważniejsze jest uświadomienie sobie, jak bezpieczni są ich użytkownicy – to pozostawia wiele do życzenia. Warto pomyśleć o bezpieczeństwie i tajemnicach handlowych naszej firmy, które znajdują się poza kontrolą firmy czy administratora – to tylko jedna strona medalu. Wiele danych korporacyjnych obejmuje dane osobowe chronione przez prawo i regulacje, takie jak RODO.

Zatem możemy postawić na backup lokalny oraz zaostrzyć procedury, natomiast musimy też zapanować nad danymi przechowywanymi w chmurze. Temat długi i skomplikowany, ale do zaadresowania. Chętnie doradzimy!

Koszty backupu – jakie nośniki wybierać i jak backupować dane?

Często pojawiają się pytania o to, czy powinniśmy chronić nasze dane na urządzeniach mobilnych (laptop, desktop, tablet)? Jak i czym to robić? Ile to kosztuje?

Mam tylko jedna odpowiedź – TAK, powinniście chronić swoje dane. To wasza własność i odpowiadacie za ich bezpieczeństwo. Współczesne platformy do backupu pozwalają szybko i w prosty sposób zabezpieczyć potrzebne dane. Ponadto są często dostosowane do realnych potrzeb klienta – tu oczywiście chodzi również o koszty. Często stanowią one jedyny skuteczny sposób odzyskania utraconych lub zakażonych danych i zachowania ciągłości biznesowej, kiedy pojawi się jakaś kryzysowa sytuacja. Zapobieganie jest lepsze niż leczenie.

Oprogramowanie ransomware jest niestety doskonałym przykładem, gdzie informatyka i biznes zdają sobie sprawę, ile krytycznych, często poufnych danych jest nadal na ,,krawędzi”. Jeśli poważnie podchodzisz do swoich danych, sam policzysz koszt ich utraty i zdecydujesz ile możesz wydać na odpowiedni system.

W zakresie nośników to ciągle kwestia decyzji czy korzystniej składować je lokalnie (na zewnętrznym dysku), na odpowiednim systemie w ramach infrastruktury firmy czy w chmurze. Rozwiązań jest sporo, kluczowa jest świadomość.