Veritas: Klasyczne rozwiązanie, doceniane od lat

Veritas jest jedną z pierwszych firm, która zaistniała na rynku profesjonalnych narzędzi do backupu danych. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się oferowane przez nią zintegrowane urządzenia NetBackup Appliance, będące zunifikowanym rozwiązaniem do ochrony danych w środowiskach wirtualnych, fizycznych, chmury publicznej i hybrydowej. Ich unikalną cechą jest bardzo szeroka lista wspieranych systemów operacyjnych (Windows, Linux, Unix) oraz systemów chmurowych (m.in. AWS, Amazon Glacier, Glacier Deep Archive, Amazon S3 IA One Zone).

Inżynierowie Veritasu zadbali, aby rozwiązane zostało wiele punktowych problemów, które napotykali użytkownicy rozwiązań do backupu. Dla przykładu funkcja Ransomware Resilience chroni kopie zapasowe plików przechowywane na serwerze backupu przed modyfikacją przez nieautoryzowane procesy (gwarantuje to dostęp do niezaszyfrowanych danych w przypadku udanego ataku na środowisko produkcyjne). Użytkownicy środowisk wirtualnych VMware i Hyper-V docenią funkcję Backup Exec Accelerator, która przyspiesza wykonywany w nich proces backupu, co ułatwia przeprowadzenie tej procedury w firmach z krótkimi oknami backupowymi, jak też eliminuje potrzebę tworzenia pełnych kopii zapasowych.

Urządzenia Veritas NetBackup Appliance zostały zaprojektowane tak, aby rozwiązywać zarówno najczęściej występujące, jak i najbardziej nietypowe problemy użytkowników. Oto najciekawsze.

  • Do tej pory korzystaliśmy z taśm przewożonych do zapasowej lokalizacji, aby przechowywać tam kopię zapasową kluczowych systemów. Jest to jednak procedura problematyczna, zajmująca bardzo dużo czasu i generująca niemałe koszty. Czy istnieje możliwość wdrożenia urządzeń NetBackup Appliance w dwóch lokalizacjach i replikacji repozytorium kopii zapasowych między nimi?

Tak, taka funkcja została zaimplementowana specjalnie po to, aby właśnie skrócić czas potrzebny na wykonanie backupu oraz przywrócenie środowiska do pracy, a także oszczędzić koszty. Wszystkie dane znajdujące się na urządzeniach NetBackup Appliance w różnych lokalizacjach replikowane są krzyżowo. W przypadku awarii jednego z nich zapewniany jest natychmiastowy dostęp do repozytorium drugiego. Użytkownicy mogą korzystać z danych, a administratorzy prowadzić prace naprawcze. Nie ma potrzeby wożenia nośników i generowania wiązanych z tym kosztów. Automatycznie też pojawia się możliwość wdrożenia pełnego planu disaster recovery.

  • Szukamy łatwiejszego sposobu na tworzenie kopii zapasowych wirtualnego środowiska serwerów (kilka tysięcy instancji). Skalowalność dotychczas przetestowanych przez nas rozwiązań pozostawiała wiele do życzenia, zaś backup na pojemne taśmy jest bardzo niewygodny…

Urządzenia NetBackup Appliance zapewniają nawet do 2 PB pojemności, co w połączeniu z bardzo wydajnymi w przypadku backupu wirtualnych maszyn mechanizmami deduplikacji umożliwia bardzo wygodne ich zabezpieczenie. Korzyści wobec systemu taśmowego są oczywiste – znacznie skrócony jest czas tworzenia kopii, ale jeszcze bardziej ich odzyskiwania (a o deduplikacji przy wykonywaniu kopii bezpośrednio na taśmę oczywiście nie ma mowy). Możliwe staje się też wdrożenie np. mechanizmu automatycznego wykrywania nowych maszyn wirtualnych, dzięki czemu zostaną one włączone do puli objętej tworzeniem kopii zapasowej. Użytkownicy rozwiązań NetBackup Appliance deklarują, że wskaźnik powodzenia tworzenia kopii zapasowych wynosi ponad 99% (wzrost z ok. 80%), zaś administratorzy poświęcają o 95% czasu mniej na działania związane z prowadzeniem backupu.

  • Rozważamy replikację naszego środowiska do chmury, ale mamy obawy związane z bezpieczeństwem…

Z usług chmurowych do przechowywania danych korzystają już największe firmy i agencje rządowe na świecie, które zweryfikowały bezpieczeństwo tego typu repozytoriów na każdy możliwy sposób. Ale oczywiście warto znać kluczowe mechanizmy ochronne, wykorzystywane również w rozwiązaniach Veritas NetBackup Appliance. Przede wszystkim, wszystkie przesyłane dane są szyfrowane, nie ma więc możliwości ich „podsłuchania”. Są one także przechowywane w zaszyfrowanej formie, przez co nie ma ryzyka, że podejrzą je administratorzy chmurowej usługi. Natomiast centra danych usługodawców zabezpieczone są przeciwko wszelkim możliwym katastrofom, przez co ryzyko utraty danych też praktycznie nie istnieje. A oprócz tego, jest jedna główna zaleta: dzięki funkcji Instant Cloud Recovery w przypadku katastrofy użytkownicy mogą natychmiast zacząć korzystać z zasobów zgromadzonych w chmurze, zanim te zostaną z powrotem skopiowane do środowiska produkcyjnego w siedzibie firmy.

  • Zarząd naszej firmy krytykuje zaprezentowany przez nas kosztorys rozwiązania backupowego. Jakich argumentów należy użyć, aby ich przekonać, że backup nie stanowi tylko kosztu?

Rozwiązania firmy Veritas znane są z tego, że wpływają na obniżenie kosztów obsługi backupu. Wpływa na to wiele czynników. Głównym jest automatyzacja, bo ogranicza konieczność interwencji personelu IT (w odzyskanie niektórych plików mogą być zaangażowany bezpośrednio ich użytkownicy). Drugi to deduplikacja, umożliwiająca znaczne ograniczenie pojemności dyskowej potrzebnej do zgromadzenia zabezpieczonych danych. Trzeci, to łatwa replikacja do ośrodka zapasowego, co przekłada się na brak konieczności fizycznego transportu nośników, jak też skraca czas odzyskania danych w przypadku awarii. Ale, co najważniejsze przy tego typu analizach, konieczne jest przyjęcie odpowiedniej optyki na kwestie związane z zarządzaniem ryzykiem. Wystarczy skrupulatnie policzyć jakie straty poniesie firma w przypadku długotrwałej awarii lub niedostępności danych w wyniku udanego ataku ransomware. Koszt każdego systemu backupowego okaże się ułamkiem tej kwoty.