#HowToBackup – Łukasz Dyguła (Veritas)

Najważniejsze są kompatybilność i skalowalność

  • Oprogramowanie do backupu firmy Veritas współpracuje z rekordowo dużą liczbą środowisk IT i potrafi zabezpieczać z nich dane. Dlaczego ten konkurencyjny wyróżnik jest taki ważny?

Doświadczenie pokazuje, że w przedsiębiorstwach na całym świecie mamy do czynienia głównie z bardzo heterogenicznymi środowiskami IT. Jedne są nowoczesne i innowacyjne, ale inne bardzo tradycyjne lub wręcz przestarzałe. Łączy je jedno – we wszystkich znajdują się bardzo cenne dla klientów dane, które trzeba zabezpieczyć. Dlatego od ponad 40 lat zbieramy to doświadczenie, które obecnie procentuje, bo rzeczywiście, zdecydowanie jest to obszar, który odróżnia nas od konkurencji.

  • Jak często dla klientów, którzy posiadają tak zróżnicowane środowisko, jest ono głównym kryterium podjęcia decyzji o kupnie rozwiązań ochronnych Veritasa?

Średnio klienci mają 3-4 rozwiązania z zupełnie różnych kategorii, z których chcą zabezpieczać dane. Szczególnym rodzajem klienta są tu podmioty należące do sektora publicznego – z tego powodu, że są zmuszone do kupowania rozwiązań na podstawie prawa zamówień publicznych, nie zawsze mogą zdecydować się na to, co im najbardziej pasuje, więc w ten sposób powstają bardzo zróżnicowane środowiska, które później trzeba zabezpieczać. Dlatego, oprócz szerokiej kompatybilności związanej z ochroną danych, bardzo ważna jest skalowalność, rozumiana m.in. poprzez szybkość wykonania dużych backupów i odzyskiwania danych. Mamy wielu klientów, którzy regularnie backupują dziesiątki lub setki petabajtów danych, ale nie mogą dopuścić do wydłużenia ich okna backupowego.

  • Czy od partnerów również oczekujecie, że będą potrafili wdrożyć procedury backupu obejmujące tak dużą liczbę różnorodnych środowisk?

Niekonieczne, zresztą nie ma takiej potrzeby. Mamy tak skonstruowane portfolio produktów, że nawet mniej doświadczeni partnerzy, obsługujący na przykład lokalne powiaty czy mniejsze gminy, bez problemu będą mogli sprzedawać i wdrażać niektóre rozwiązania. Zawsze do dyspozycji jest nasz, rosnący cały czas zespół. Ale oczywiście wobec partnerów są pewne poziomy oczekiwań, zdefiniowane w programie partnerskim. Dbamy w nim jednak o to, aby bardzo elastycznie podchodzić do możliwości poszczególnych integratorów – zarówno takich wyłącznie prowadzących wdrożenia w mniejszych podmiotach, jak również firm zainteresowanych całościowym utrzymaniem usług w rozbudowanych środowiskach.

Łukasz Dyguła – Head of Channel w Veritas Technologies
#HowToBackup